Uproszczona forma prowadzenia księgowości
Bardzo duża grupa podmiotów gospodarczych korzysta z uproszczonych form prowadzenia księgowości firmy, których nadrzędnym celem jest przeprowadzenie prawidłowego rozliczenia z tytułu należnego podatku dochodowego.
Formy te nie narzucają przedsiębiorcom wiele obowiązków księgowych do wykonania, niektóre z nich jednak wymagają znajomości pewnych kategorii księgowych. Z uproszczoną księgowością mamy do czynienia w przypadku małych firm, dla których poszczególne regulacje prawne nie przewidziały obowiązku prowadzenia pełnej księgowości. Bardzo często można spotkać się z określeniem, że system rozliczenia się według jednej z uproszczonych form księgowości to przywilej, który należy się tylko wybranej grupie przedsiębiorców.
Formy uproszczonej księgowości
Wyróżnia się głównie trzy formy uproszczonej księgowości w postaci karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Pierwsza z nich czyli karta podatkowa, to najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej. Skorzystać z niej mogą wyłącznie grupy podmiotów gospodarczych, które spełniają ściśle określone parametry w postaci rodzaju prowadzonej działalności, miejscu jej wykonywania oraz ilości zatrudnionych w firmie osób. W zależności jakie kryteria spełnia przedsiębiorca taka stała wartość podatku opłaca będzie co miesiąc do urzędu skarbowego.
Kolejną formą uproszczonej księgowości jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który swoją strukturę opiera na wartości przychodu jaki został osiągnięty przez przedsiębiorcę. Niestety w przypadku tego sposobu rozliczenia koszty generowane w wyniku działalności gospodarczej nie mają najmniejszego znaczenia. Dane segmenty działalności mają przypisaną stawkę podatku zgodnie z którą przedsiębiorca ma obowiązek obliczać wartość zobowiązania podatkowego.
Ostatnią z form uproszczonej księgowości jest podatkowa książka przychodów i rozchodów. Jest to najtrudniejsza forma rozliczenia się przedsiębiorcy z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zaliczana do uproszczonych form. Przedsiębiorca ma obowiązek prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów oraz obliczania podatku od kwoty uzyskanego dochodu. W tym przypadku pojawia się konieczność prowadzenia ewidencji odpowiednich kategorii księgowych, które stanowią podstawę do obliczenia wartości podatku należnego.
W jakim celu opracowano system uproszczonej księgowości?
System ten został stworzony na potrzeby mikro oraz małych przedsiębiorców, którzy mają obowiązek rozliczenia się z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Umożliwiono tej grupie podmiotów gospodarczych określenie wartości oraz rodzaju zobowiązania podatkowego wobec państwa bez wkładania w tę czynność ogromnego i zbędnego nakładu pracy. Zbyt kosztowny sposób rozliczenia firmy mógłby być dla firmy za dużym obciążeniem finansowym. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że zespół przepisów dotyczących procedur gromadzenia danych finansowych przedsiębiorstwa opracowany w ramach uproszczonych form księgowości nierzadko ograniczony jest branżą, w jakiej działa przedsiębiorca oraz rozmiarem prowadzonej działalności gospodarczej. Trudności pojawiają się w doborze odpowiedniej formy opodatkowania działalności, ponieważ nie każda forma księgowości uproszczonej jest optymalnym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Różne systemy obliczeniowe oraz kategorie, które brane są pod uwagę przy określeniu zobowiązania podatkowego sprawiają, że przedsiębiorcy mają do podjęcia bardzo trudną decyzję.
Uproszczona księgowość Kraków - więcej informacji na ten i inne tematy można znaleźć na naszej stronie.
Nadesłał:
Konsultant_Finansowy
|