Zakładanie spółek bez aktu notarialnego


Zakładanie spółek bez aktu notarialnego
2017-12-18
Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej należy wybrać formę prawną przedsiębiorstwa, która będzie odpowiednia do profilu zakładanej działalności. Przedsiębiorcy mają do wyboru jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółki osobowe lub spółki kapitałowe. W Polsce obecnie jedną z najczęściej zakładanych firm są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Najczęściej na tę formę decydują się osoby planujące prowadzenie dużego przedsiębiorstwa. Prowadzenie firmy w tej formie niesie ze sobą wiele korzyści dla przedsiębiorcy. Jedną z nich jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością działa w oparciu o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Tam też zawarte są informacje dotyczące rejestracji takiej działalności. Spółka z o.o. może zostać założona w sposób tradycyjny lub uproszczony za pomocą Internetu. Niejeden przedsiębiorca decyduje się na wybór założenia firmy w tej formie przez Internet, gdyż jest to korzystniejsza forma rejestracji spółki.

Przeczytaj również:

Rejestracja spółki przez Internet odbywa się na specjalnej platformie teleinformatycznej S24 udostępnionej dla przedsiębiorców przez Ministerstwo Sprawiedliwości na początku 2012 roku. Rejestracja spółki w ten sposób odbywa się bez udziału notariusza, co znacznie ogranicza ponoszone przez przedsiębiorców koszty.

Rejestracja spółki z o.o. online wiąże się z koniecznością założenia konta na platformie przez każdą osobę podpisującą wniosek o rejestrację spółki. W serwisie tym dostępne są wzory wszystkich dokumentów, które wymagane są do założenia spółki. Przedsiębiorcy mają za zadanie wprowadzić dane zakładanej spółki. Przed podpisaniem dokumentów należy sprawdzić czy są one wolne od błędów. Do podpisania umowy wymagane jest posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego, ale istnieje również możliwość podpisania dokumentów za pomocą profilu zaufanego ePUAP.

Rejestracja spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet trwa znacznie krócej niż tradycyjna. Spółka zostaje założona w nie więcej niż 24 godziny od chwili przesłania podpisanego wniosku do wybranego sądu rejonowego.

Po założeniu spółki, przedsiębiorcy zobowiązani są do wykonania kilku innych czynności którymi są np. otwarcie rachunku bankowego dla firmy, pokrycie kapitału zakładowego, którego minimalna wysokość wynosi 5.000 złotych oraz opłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Warto wiedzieć, że zakładając spółkę z o.o. online wkłady na pokrycie kapitału zakładowego mogą mieć postać jedynie pieniężną.

Założenie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego warto zdecydować się na zdalną rejestrację spółki. Zakładanie spółek bez aktu notarialnego to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić przedsiębiorcom sporo pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Dodatkową zaletą tej formy zakładania spółki jest czas w jakim rejestrowana jest spółka.Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl