Ochrona i inwestycja – ubezpieczenia z przyszłością


2011-06-27
Zmiany demograficzne oraz społeczne, jakie w ostatnich latach zaszły w Polsce, wpływają na modyfikację oferty ubezpieczeń na życie. Przykład stanowią produkty unit-linked. Chociaż nie są one nowością na rynku, to w ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność.

Przeczytaj również:

Od kilku lat możemy zauważyć znaczące przeobrażenia społeczne oraz demograficzne. Jak wynika z danych GUS, w porównaniu z początkiem lat 90. przeciętna długość życia Polaków wydłużyła się o około 5 lat. Zmieniła się również struktura społeczeństwa. Osoby w wieku poprodukcyjnym w 1990 roku stanowiły niecałe 13% populacji, zaś w 2010 roku - 16,9%. Niekorzystne proporcje pomiędzy grupami wiekowymi pokazuje malejący współczynnik obciążenia demograficznego – na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada średnio 55 w wieku nieprodukcyjnym. Dynamicznie zwiększa się także odsetek osób powyżej 65 roku życia, w roku ubiegłym wyniósł on 13,6%.  

„Zmiany demograficzne i społeczne wpłynęły na stopniowy wzrost świadomości Polaków w zakresie zabezpieczania i pomnażania finansów osobistych. Coraz więcej ludzi zaczyna myśleć o swojej przyszłości w kontekście zapewnienia sobie oraz najbliższym finansowego wsparcia, np. dodatkowych pieniędzy na edukację dzieci, leczenie czy emeryturę” – wyjaśnia Bogusława Szyszka-Orłowska, Kierownik ds. Wspierania Produktów w ING Życie.  

Polisa na miarę czasów

Analizując potrzeby rynku towarzystwa ubezpieczeniowe modyfikują swoją ofertę i aktualnie coraz większy nacisk kładą na produkty łączące w sobie ochronę z inwestycją. Choć są to rozwiązania znane, w Polsce funkcjonują od początku lat 90., to na nowo zyskują uznanie konsumentów. Dają one możliwość zabezpieczenia siebie oraz bliskich w razie śmierci lub utraty zdrowia i jednocześnie okazję do inwestowania środków finansowych. Środki te inwestowane są najczęściej w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe (UFK). Jedną z głównych zalet takiej inwestycji jest odroczenie podatku od zysków kapitałowych (podatku Belki) do czasu zakończenia polisy. Dodatkowo w produktach tego typu istnieje możliwość zmiany profilu inwestycyjnego, np. z bardziej ryzykownego na taki z mniejszą ekspozycją na ryzyko wybierając do tego odpowiednie UFK. Przy takim transferze środków podatek nie jest pobierany. Polisy tego typu to z założenia rozwiązania długoterminowe, a  dzięki regularnemu inwestowaniu środków to rozwiązania bardziej odporne na wahania koniunkturalne.  

„Przykładem tego typu polisy jest produkt Sposób na Przyszłość ING Życie. Chroni on życie ubezpieczonych oraz pozwala na systematyczne inwestowanie kapitału. O tym, w jakie UFK będę inwestowane pieniądze decyduje właściciel polisy. Zarówno w części inwestycyjnej, jak i zabezpieczającej życie oraz zdrowie można skorzystać z gotowych pakietów – portfeli inwestycyjnych, umów dodatkowych, z drugiej strony klienci mają również możliwość indywidualnego dopasowania oferty do potrzeb swoich lub swoich bliskich” – tłumaczy Bogusława Szyszka-Orłowska, Kierownik ds. Wspierania Produktów w ING Życie.  

W ostatnim czasie ubezpieczenia ochronno-inwestycyjne dynamicznie się rozwijają. Świadczy o tym wzrost wartości zarządzanych środków oraz rosnąca liczba nowych produktów. W ofercie posiadają je zarówno towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, jak i pośrednicy finansowi.



Nadesłał:

Multi_Communications

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl