Rezygnacja z wyjazdu – dla korzystających z first minute i wczesnych rezerwacji wakacji w Polsce
W tym sezonie urlopowym, turystyczne regiony Polski były wręcz oblegane. Dlatego rezerwacji należy dokonywać jak najszybciej. Koniec roku to wręcz wymarzona pora na zarezerwowanie wakacyjnego wypoczynku, zarazem ostatni moment na zakup wyjazdu na ferie zimowe po okazyjnej cenie.
Planując długoterminowo powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu, które zabezpieczy nas przed nieprzewidzianą sytuacją uniemożliwiającą podróż.
- W tym roku po raz piąty badaliśmy plany wakacyjne Polaków. Badanie pokazało, że większość z nich czyli 73% wakacje planowało spędzić w kraju. Dało to 12,5 mln osób czyli o 1,8 mln więcej niż w ubiegłym roku. Skutkiem tego były trudności podczas rezerwacji miejsc w popularnych rejonach takich jak Mazury, góry, obszary nadmorskie. Najwięcej osób zadeklarowało wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (47%). Wartość takiego wyjazdu może wynieść nawet kilka tysięcy złotych więc z powodu rezygnacji powstają dotkliwe koszty dla gospodarstwa domowego. Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego w Polsce nie jest jeszcze tak popularne, jak w przypadku wyjazdów zagranicznych. Zarówno w jednym i drugim przypadku mamy właśnie szczyt sezonu na rezerwacje wyjazdów na narty czy najlepszych kwater i domków letniskowych w Polsce. Dlatego zalecamy wykupienie ubezpieczenia, które zabezpieczy nas w razie odwołania lub przerwania wyjazdu. - mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.
Do czego przydaje się polisa
Ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu oferowane jest w kilku wariantach. Każdy wariant obejmuje nieco inny zakres powodów przez które możemy zrezygnować i otrzymać odszkodowanie oraz inne wartości takiego odszkodowania (80%, 100% poniesionych przez nas kosztów). Kompleksowy zakres ochrony daje ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu w formule All Risk. Dotyczy ono zarówno rezygnacji jak i przerwania wycieczki zorganizowanej samodzielnie lub z biurem podróży.
- W ofercie ubezpieczycieli znajdziemy produkty, które gwarantują zwrot kosztów wyjazdu z każdego możliwego do udokumentowania powodu. Obecnie klienci znajdą na rynku produkty gwarantujące zwrot kosztów anulowanych noclegów, opłaconej wycieczki, anulowania biletu lotniczego, autokarowego czy promowego, a nawet domku letniskowego czy apartamentu. Warto szukać takich produktów, które mają najszerszy zakres powodów rezygnacji oraz dających zwrot 100% poniesionych kosztów. Warto mieć na uwadze, że takie ubezpieczenie możemy kupić zwykle nie później niż kilka dni od daty rezerwacji wyjazdu, zakupu biletów czy hotelu. - dodaje Piotr Ruszowski.
Coraz więcej Polaków kupuje ubezpieczenie
Z roku na rok rośnie odsetek osób, które deklarują nabyć dodatkowe ubezpieczenie, które zapewni im komfort podczas podróży. W tym roku zakup ubezpieczenia turystycznego zadeklarowało 70% Polaków.
- Cieszy nas fakt, że coraz więcej Polaków docenia posiadanie ubezpieczenia m.in. pozwalających na odwołanie podróży bez konsekwencji. Rosnąca popularność ubezpieczeń wśród Polaków jest dobrym prognostykiem dla branży ubezpieczeniowej, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i tworzy produkty jak najbardziej dopasowane do ich potrzeb, które pozwalają także na ochronę przed nieprzyjemnymi skutkami zmiany planów. Tym właśnie jest ubezpieczenie od kosztów rezygnacji i przerwania wyjazdu. – tłumaczy Piotr Ruszowski.
Cena ubezpieczenia zależy od wartości wyjazdu, który chcemy ubezpieczyć. Jednak koszt nie jest wygórowany, a w przypadku niesprzyjających okoliczności pozwala na odwołanie wyjazdu bez straty pieniędzy. Dla wakacji wartych 8 000 zł, dla 3 osób koszt takiej polisy wynosi 280 zł (kalkulacja w oparciu o serwis elvia.pl).
Nadesłał:
Mondial Assistance Sp. z o.o.
|