Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu mieszkaniowego?


Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu mieszkaniowego?
2015-04-07
Większość z nas ma marzenie o swym domu czy mieszkaniu, a większość z nas nie stać na niego. Stąd też kredyty mieszkaniowe cieszą się ogromną popularnością. Jak właściwie wybrać ofertę kredytu?

Kredyt mieszkaniowy służy przede wszystkim sfinansowaniu własnego mieszkania. Bank udziela nam długoterminowego kredytu, a bank w zamian pobiera prowizję oraz odsetki z każdej raty kredytu. Za pożyczone pieniądze możemy nabyć różne nieruchomości. Oprócz nabycia mieszkania lub domu mamy szansę kupienia działki, garażu czy też domku letniskowego. Istnieje również możliwość zaciągnięcia większego kredytu po to, aby nabyte mieszkanie móc wyremontować, co jest szczególnie przydatne w razie kupna nieruchomości w stanie surowym.

Przeczytaj również:

Kredyt mieszkaniowy {jest kredytem udzielanym długoterminowo|udzielany jest na długi okres, nawet kilkudziesięciu lat, dlatego też banki zanim zgodzą się, muszą mieć pewne zabezpieczenie. Przed podjęciem decyzji kredytowej sprawdzana jest nasza zdolność kredytowa, a dodatkowo nieruchomość musi być zabezpieczona hipoteką. Jest to prawo banku do przejęcia wskazanej nieruchomości, dzięki czemu bank w razie niewypłacalności konsumenta może sam spłacić zadłużenie z owego mieszkania. Dodatkowym zabezpieczeniem są polisy- mieszkania oraz na życie.

Wybór kredytu mieszkaniowego- najważniejsze cechy

Wybór kredytu mieszkaniowego bez wątpienia nie należy do łatwych, ponieważ istnieje szereg czynników, na których należy się skupić :

  • oprocentowanie- to czynnik, na którym powinniśmy się skupić jako pierwsza. Oprocentowanie zawiera marżę, będącą zyskiem dla banku, oraz stopę procentową, która ustalana jest odgórnie . Należy wybrać kredyt, który oferuje możliwie najniższe oprocentowanie. Obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wynosi zwykle 5-6%;
  • prowizja- to kolejny zysk dla banku . Jest ona pobierana jednorazowo, wynosi zwykle nie więcej niż 2 % wartości udzielanego kredytu. Banki dają możliwość włączenia prowizji do kredytu dla klientów nie mających możliwości samodzielnego spłacenia prowizji;
  • wkład własny- jest to kwota, którą musimy wnieść do kredytu na samym początku. Najlepiej jest wyłożyć jak najwięcej pieniędzy, ponieważ dzięki temu pomniejszymy kredytowaną kwotę i staniemy się lepszym partnerem w biznesie dla banku. Najlepszą wysokością wkładu własnego jest 20% wartości mieszkania, niższe kwoty będą musiały zostać dodatkowo zabezpieczone ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.
  • ubezpieczenia - są to dodatkowe zabezpieczenia spłaty kredytu. Udzielenie kredytu zawsze wnosi obowiązek nabycia polisy mieszkania, ponadto bank może wymagać ubezpieczenia na życie oraz inne, takie jak ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy ;
  • koszty kredytu - są to wszystkie koszty, które musi ponieść zanim dostaniemy gotówkę, a które zwiększają ogólny koszt kredytu. Sprawdź, za które czynności nie musimy płacić lub z jakich bank rezygnuje, np. z kosztów udzielenia promesy kredytowej.

Więcej o kredycie mieszkaniowym znajdziesz w artykule pod linkiem - wybieramy kredyt miezkaniowy.



Nadesłał:

StopLichwie.pl - portal finansowy
http://www.stoplichwie.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl