Jak bezpiecznie wymieniać waluty w sieci?
W Sieci pojawia się coraz więcej możliwości wymiany walut. Obok rozwiązań umożliwiających handel na rynku Forex i kantorów on-line, pojawiły się platformy walutowe banków, a nawet społecznościowe systemy wymiany walut. Niezależnie od sposobu wymiany, zawsze należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo.
Bezpiecznym narzędziem wymiany walut w Internecie są platformy, które proponują swoim klientom kolejne polskie banki.
Użytkownik, po zalogowaniu do systemu, może tu złożyć dyspozycję kupna lub sprzedaży walut, która dokonywana jest automatycznie lub za pośrednictwem dealera. Niestety wadą tego rozwiązania jest nadal to, że mogą z niego korzystać głównie przedsiębiorstwa.
W przypadku korzystania z bankowych platform walutowych, za którymi stoi autorytet instytucji finansowej, użytkownikowi nie pozostaje nic innego jak zwrócić uwagę na to, czy strona, na której się loguje jest zabezpieczona odpowiednim certyfikatem oraz czy logowanie do systemu odbywa się za pomocą szyfrowanego protokołu. Chodzi o to by ustrzec się tzw. phishingu, czyli prób wyłudzenia loginów, haseł i numerów PIN, za pomocą których przestępcy mogą potem ukraść znaczne sumy pieniędzy.
Problemów z wyłudzeniem danych nie będą mieli klienci kantorów internetowych, których działalność przypomina telefoniczną obsługę transakcji walutowych oferowanych również przez banki. W tym przypadku, internauta po wejściu na stronę e-kantoru sprawdza kurs i numer telefonu, za pomocą którego łączy się z dealerem i zleca transakcję. Po przelaniu pieniędzy na konto kantoru, klient może liczyć na zwrotny przelew w walucie, którą chciał zakupić.
- Kluczem do bezpiecznego korzystania z tego typu rozwiązania jest sprawdzenie, czy dany kantor istnieje – mówi Tomasz Dudziak, twórca pierwszego polskiego serwisu wymiany walut Walutomat.pl. – Taka instytucja powinna znajdować się w rejestrze kantorów Narodowego Banku Polskiego. Warto również poszukać opinii jakie krążą o niej wśród internautów na forach i grupach dyskusyjnych – dodaje.
Jeśli placówka została pozytywnie zweryfikowana, można bez przeszkód korzystać z jej usług. W przypadku dalszych wątpliwości w kwestii bezpieczeństwa można zawsze dokonać kilku pierwszych transakcji na próbę. Należy jednak pamiętać, że zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że witryna e-kantoru została spreparowana, a widniejące na niej numery telefonów i kont są kontrolowane przez przestępcę, który czeka na wpłaty od nieostrożnych klientów. Dlatego standardowo należy sprawdzić certyfikaty bezpieczeństwa strony i upewnić się, że nie jest to fałszywa witryna stworzona przez oszustów.
Bezpieczeństwo witryny należy sprawdzić również w przypadku korzystania z internetowych społecznościowych systemów wymiany walut. To najnowszy rodzaj internetowych narzędzi służących do wymiany walut. Są one korzystniejsze niż banki i kantory, gdyż umożliwiają dokonanie transakcji bez konieczności ponoszenia kosztów tzw. spreadu, czyli różnicy pomiędzy kursem sprzedaży i kupna.
Bezpieczna społeczność
Serwisy wymiany walut to nowość na świecie. Pierwszym takim narzędziem w Polsce jest Walutomat, który pozwala na wymianę walut pomiędzy użytkownikami Internetu po kursie średnim. Transakcje odbywają się za pomocą strony internetowej walutomat.pl, na której użytkownicy składają zlecenia wymiany. Do zawarcia transakcji dochodzi, gdy dana oferta znajdzie kontrofertę. Konstrukcja systemu powoduje, że wymiana jest tania i bezpieczna.
- Osoby korzystające ze społecznościowych systemów wymiany walut powinny szczegółowo sprawdzić sposób w jaki przeprowadzane są na nich transakcje – mówi Tomasz Dudziak pomysłodawca i właściciel Walutomatu. – System powinien wyeliminować możliwość oszustw, których sprawcami mogą być nieuczciwi użytkownicy, których niestety nie brakuje w sieci – dodaje.
Dlatego w Walutomacie postawiono na rozwiązanie, w którym użytkownicy dokonują transakcji poprzez konto serwisu. Dzięki temu operator może łatwo weryfikować ich tożsamość. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia fakt, że do wymiany może dojść tylko wtedy, gdy dane użytkownika zostaną pozytywnie zweryfikowane i gdy wszystkie strony zabezpieczyły odpowiednie środki na koncie operatora serwisu.
Bezpieczeństwo transakcji w internetowych serwisach wymiany walut powinno opierać się na 3 filarach:
- weryfikacji tożsamości użytkownika,
- konieczności zabezpieczenia środków finansowych przed złożeniem oferty,
- zabezpieczeniu rozliczeń.
W Walutomacie weryfikacja tożsamości następuje poprzez sprawdzenie danych, które operator serwisu otrzymuje wraz z pierwszym przelewem środków, dokonywanym przez danego użytkownika na konta serwisu. Jeśli dane z wyciągu bankowego zgadzają się z danymi deklarowanymi przy rejestracji, użytkownik może zacząć składać zlecenia wymiany. To rozwiązanie opiera się na fakcie, że banki dokładnie weryfikują dane i dokumenty klientów, którzy zakładają konta bankowe.
Zabezpieczenie środków przed złożeniem zlecenia, jest konieczne, by mogło dojść do transakcji wymiany walut poprzez Walutomat. Użytkownicy przelewają środki do portfela Walutomatu i mogą składać zlecenia tylko do kwoty, którą posiadają w systemie. Przeksięgowanie środków pomiędzy kontami użytkowników w portfelu następuje od razu w momencie zawarcia transakcji. Następnie użytkownik składa polecenie wypłaty środków z portfela na swoje konto bankowe. Takie rozwiązanie sprawia, że osoby korzystające z systemu mogą mieć pewność, że oferty składane w Walutomacie mają pokrycie.
W celu zabezpieczenia rozliczeń, każda operacja w Walutomacie potwierdzana jest dodatkowo przez kod przesyłany sms-em na numer zdefiniowany przy rejestracji.
Zapewnienie odpowiedniego sposobu przeprowadzania transakcji i wyeliminowanie możliwości oszustw, powoduje, że społecznościowe systemy wymiany walut są nie tylko tańszym, ale także bezpiecznym sposobem przeprowadzania tego typu transakcji. Należy pamiętać, że bezpieczeństwo użytkowników leży nie tylko w interesie ich samych, ale także operatorów serwisów walutowych, którzy muszą zdobywać zaufanie klientów, aby z sukcesami konkurować z kantorami i bankami.
Nadesłał:
dotpr
|