Czy lokaty terminowe zyskają po podniesieniu stóp procentowych?
W maju Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopy procentowe. Podwyżka wyniosła 25 punktów bazowych. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 4,75%.
Pozostałe stopy procentowe zostały ustalone na poziomie: redyskontowa - 5%, lombardowa - 6,25%, oprocentowania lokat przyjmowanych od innych banków przez NBP - 3,25%.
Decyzja ta jest związana z zaostrzeniem polityki pieniężnej. Ostatnia zmiana stóp procentowych miała miejsce niecały rok temu. Swoją decyzją, RPP chce zahamować tempo wzrostu inflacji. Dodatkowo, chce pobudzić polską gospodarkę. W 2013 prognozuje się spowolnienie gospodarcze. PKB wzrośnie o 2,4%. Skutki decyzji Rady Polityki Pieniężnej będą najbardziej odczuwalne właśnie za 1,5 do 2 lat.
Wzrost stóp procentowych wpłynie na ceny kredytów. Powinno to ograniczyć liczbę kredytów oferowanych przez polskie banki. Chociaż i tak od dłuższego czasu były on dość drogie, co było spowodowane wysokimi marżami. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej, na pewno nie ucieszy wszystkich posiadaczy kredytów oraz osoby starające się o kredyt.
Z drugiej strony, duża część społeczeństwa może zdecydować się na zdeponowanie środków w bankach. Wzrost stóp procentowych powinien sprawić, że oprocentowanie lokat także wzrośnie. Z reguły, podniesienie stóp pozytywnie wpływa na skłonności do oszczędzania w społeczeństwie. Wyższe oprocentowanie lokat, uatrakcyjnia ten produkt oszczędnościowy. Zwłaszcza, że po zniknięciu lokat omijających podatek Belki, oprocentowanie depozytów terminowych jest o wiele mniej atrakcyjne.
Wyższe stopy procentowe powinny również wpłynąć na kurs złotego. Teoretycznie wzrost stóp, spowodowałby aprecjację polskiej waluty. Jednak ze względu na niestabilną sytuację na rynkach w Europie, głównie przez problemy Grecji, ciężko oceniać, jak w najbliższym czasie zachowa się złotówka.