Coface: upadłości i restrukturyzacja firm w Polsce w I kwartale 2016 roku. Zmiany w prawie upadłości


Coface: upadłości i restrukturyzacja firm w Polsce w I kwartale 2016 roku. Zmiany w prawie upadłości
2016-04-04
Prezentowane statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 rr. w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości, czyli faktyczne daty upadłości. Wyniki za I kwartał 2016 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków

Przeczytaj również:

INFORMACJA PRASOWA

 
WARSZAWA, 4 kwietnia 2016 r.

 

 

Coface: upadłości i restrukturyzacja firm w Polsce w I kwartale 2016 roku.

Zmiany w prawie upadłościowym.

 

Prezentowane statystyki są przygotowywane przez ubezpieczyciela należności Coface od 1997 roku w oparciu o daty wydania postanowień sądów o ogłoszeniu upadłości, czyli faktyczne daty upadłości. Wyniki za I kwartał 2016 nie są ostateczne i należy się jeszcze spodziewać wzrostu o kilkanaście przypadków. Jednak dane sprzed roku, do których liczony jest ostatni wzrost procentowy r./r., pochodzą także z końca marca, co zapewnia rzetelność porównań statystycznych. Dane historyczne, dotyczące lat 2008-2014, pokazują wyniki znane na koniec każdego roku.

 
Należy zwrócić uwagę, że od 1 stycznia 2016 r. zmianie uległy dotychczasowe przepisy w prawie upadłościowym - wprowadzono nowe prawo restrukturyzacyjne.
Głównym celem postępowania restrukturyzacyjnego, oprócz zaspokojenia wierzycieli, jest uniknięcie ogłoszenia upadłości dłużnika przez umożliwienie mu restrukturyzacji w drodze zawarcia układu z wierzycielami, a w przypadku postępowania sanacyjnego - również przez przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.

 

Istotną zmianą jest także fakt, że w obecnym prawie, postępowaniu restrukturyzacyjnemu podlegają zarówno firmy niewypłacane, jak i zagrożone niewypłacalnością, w związku z tym nowe statystyki pokazują nie tylko liczbę bankrutów, ale także firm zagrożonych bankructwem. Wcześniej obowiązujące prawo umożliwiało ogłoszenie upadłości układowej tylko wobec firmy faktycznie niewypłacalnej. 

 

·        W I kwartale 2016 r. sądy wydały 136 postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych polskich przedsiębiorstw (wg danych na dzień 31 marca br.)

·        136 postanowień to liczba o 26 proc. niższa od wyniku po I kw. 2015 r. (także z końca marca)

·        Spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych jest w dużej mierze następstwem nowelizacji prawa upadłościowego

·        Wzrost liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w produkcji maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych oraz artykułów spożywczych i napojów

·        Największy spadek liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji w transporcie

·        Świadomość przedsiębiorców w wykorzystaniu prawa restrukturyzacyjnego będzie rosnąć

·        W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2016 r. postepowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw

·        W 2016 r. klimat dla biznesu będzie sprzyjający, a rok zakończy się spadkiem liczby postępowań upadłościowych i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4 proc.

 
 

Postanowienia upadłościowe (A) i restrukturyzacyjne (B) w Polsce w I kwartałach lat 2008-2016

 
 

 

rodzaj postępowania upadłościowego

I-III 2008

I-III 2009

I-III 2010

I-III 2011

I-III 2012

I-III
2013

I-III 2014

I-III 2015

zmiana

2016/15

I-III 2016

(A) Upadłości w celu likwidacji majątku

81

109

145

143

155

170

155

157

 

117

(A) Upadłości z możliwością zawarcia układu

20

25

34

36

36

41

23

27

13

(B) Postępowanie o zatwierdzenie układu***

 

0

(B) Przyspieszone postępowanie układowe***

4

(B) Postępowanie układowe***

1

(B) Postępowanie sanacyjne***

1

ogółem

101*

134*

179*

179*

191*

229*

178*

184**

-26%

136

 

           
 

* Stan wg wiedzy na koniec każdego roku.

 
 

** Stan wg wiedzy na koniec pierwszego kwartału.

 
 

*** Procedury restrukturyzacyjne, które pojawiły się od 1 stycznia 2016 r.

 
 

 

 

Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface w Polsce

 

Następstwa nowelizacji prawa upadłościowego

Pomimo że tegoroczny spadek liczby postanowień upadłościowych i restrukturyzacyjnych przedsiębiorstw o 26 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku wydaje się wynikiem imponującym, to jednak w większości spowodowany jest zmianami w polskim prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Nowe regulacje prawne zakładają oddzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych. Jednym z nadrzędnych celów nowej legislacji jest ułatwianie przedsiębiorstwom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej odzyskania możliwości sprawnego prowadzenia biznesu.

Trzy pierwsze miesiące obowiązywania nowej ustawy są zbyt krótkim okresem, w którym można byłoby wnioskować czy zmiana prawa rzeczywiście sprzyja korzystaniu z tego narzędzia naprawy przez firmy borykające się z ciężką sytuacją płynnościową. Spośród ogłoszonych restrukturyzacji przedsiębiorstw cztery przypadki dotyczyły przyspieszonego postępowania układowego, jeden zwykłego postępowania układowego i także jeden postępowania sanacyjnego. Jednocześnie ze względu na przesunięcie czasowe pomiędzy złożeniem wniosku a ogłoszeniem faktycznej upadłości i restrukturyzacji w pierwszym kwartale tego roku pojawiły się także bankructwa orzeczone jeszcze na podstawie poprzedniego prawa upadłościowego. Sama zmiana prawa przyczyniła się do zmian organizacyjnych w polskich sądach.

 

Znaczna liczba bankructw konsumenckich

Ubiegłoroczna zmiana prawa dotyczącego upadłości konsumenckich nadal powoduje, że sądy otrzymują znaczną liczbę wniosków o orzeczenie bankructw osób indywidualnych. Gdy w kilkuletnim okresie obowiązywania poprzedniej ustawy o upadłościach osób, które nie prowadziły działalności gospodarczej było zaledwie kilkadziesiąt postanowień, to w 2015 roku, czyli od kiedy obowiązuje nowe prawo - ogłoszono 2112 upadłości konsumenckich w porównaniu do 750 bankructw przedsiębiorstw. Z kolei w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku postepowania o upadłościach konsumenckich zdominowały polskie sądy i tego typu bankructw orzeczono ponad 5 razy więcej niż upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw.

 

PROGNOZY: Świadomość przedsiębiorców w wykorzystaniu prawa restrukturyzacyjnego będzie rosnąć. Klimat dla biznesu będzie sprzyjający.

W kolejnych kwartałach powinniśmy obserwować rosnącą świadomość przedsiębiorców odnośnie możliwości wykorzystania środków naprawczych zapewnionych przez nowe prawo restrukturyzacyjne i tym samym stopniowo zwiększającą się liczbę postępowań restrukturyzacyjnych zwłaszcza, że sanacja przedsiębiorstwa ma pierwszeństwo przed postępowaniem upadłościowym.

 

Niemniej jednak, uwzględniając wymieniony powyżej wpływ zmian legislacyjnych na liczbę upadłości i restrukturyzacji, należy zauważyć, że sytuacja mikroekonomiczna w Polsce ulega dalszej poprawie. Solidne tempo rozwoju polskiej gospodarki, jedno z wyższych w Unii Europejskiej, poprawa na rynku pracy, wzrost wynagrodzeń i niska inflacja wspiera wzrost konsumpcji gospodarstw domowych, podczas gdy przedsiębiorstwa aktywne na rynkach zagranicznych korzystają ze zwiększającej się wymiany handlowej, zwłaszcza na naszym głównym kierunku eksportowym – stopniowo ożywającej gospodarczo strefie euro. W zeszłym roku nasz eksport wzrósł o blisko 8 proc., a na rynki UE dynamika wzrostu przekroczyła 10 proc. Polska gospodarka pozostaje zależna od sytuacji globalnej i nastrojów na rynkach zagranicznych, gdzie wystąpienie ewentualnych zawirowań może mieć negatywny wpływ na poziom lokalnego wzrostu gospodarczego i tym samym otoczenie makroekonomiczne, w jakim działają polskie przedsiębiorstwa. Spodziewamy się jednak, że sytuacja gospodarcza i klimat dla biznesu pozostaną w Polsce sprzyjające, a ten rok zakończy się spadkiem upadłości i restrukturyzacji przedsiębiorstw o 4 proc.

 

Upadłości i restrukturyzacje według branż

branża

liczba**
upadłości

I-III 2015

liczba**
upadłości

i restrukturyzacji I-III 2016

 

zmiana

PRODUKCJA, w tym:

55

43

-22%

Przetwórstwo przemysłowe, w tym m.in.:

50

38

spadek

         Produkcja maszyn, urządzeń i urządzeń elektrycznych

3

5

wzrost

         Produkcja artykułów spożywczych i napojów

4

7

wzrost

         Produkcja metali i metalowych wyrobów gotowych

14

8

spadek

         Produkcja chemikaliów i wyrobów chemicznych

0

0

bez zmian

         Produkcja wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych

6

4

spadek

         Poligrafia i reprodukcja

1

1

bez zmian

         Produkcja mebli



Nadesłał:

Coface
http://www.coface.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl

Wyszukiwarka:


Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy kliknij tu>>>



Ostatnio dodane artykuły:

Wyzwania polskich firm wobec cyklu polityki pieniężnej EBC Wyzwania polskich firm wobec cyklu polityki pieniężnej EBC
Europejski Bank Centralny znajduje się obecnie w końcowej fazie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Choć stopy procentowe w strefie euro zostały obniżone, przekaz po ostatnich decyzjach wskazuje na ograniczoną przestrzeń do dalszych ruchów w dół.

Nowe podejście do personalizacji w e-handlu Nowe podejście do personalizacji w e-handlu
Dynamika rozwoju handlu elektronicznego stawia przed konsumentami i dostawcami usług nowe wyzwania. W świecie, w którym zakupy online są codziennością, coraz większą rolę odgrywa nie tylko szerokość oferty czy szybkość dostawy, ale przede wszystkim jakość doświadczenia zakupowego.

Złoto jako ponadczasowa inwestycja dla każdego. Jak zacząć zabezpieczać swoje oszczędności?
W czasach, gdy wiadomości gospodarcze są pełne niepewności, a słowa takie jak inflacja czy kryzys odmieniane są przez wszystkie przypadki, coraz więcej osób zaczyna szukać sposobu na pewne zabezpieczenie swojego kapitału

więcej »

Najczęściej czytane artykuły:

Nowy model e-commerce stawia użytkownika w centrum Nowy model e-commerce stawia użytkownika w centrum
Cyfrowa rewolucja zmieniła sposób, w jaki robimy zakupy, ale wraz z wygodą przyszły też nowe wyzwania. Konsumenci coraz częściej zmagają się z informacyjnym chaosem – lawiną maili z potwierdzeniami, wielością kont w różnych sklepach, rozproszonymi danymi o przesyłkach i zwrotach.

Allegro zaskakuje strategią, Temu wciąż w natarciu, ale z rosnącym poziomem zwrotów Allegro zaskakuje strategią, Temu wciąż w natarciu, ale z rosnącym poziomem zwrotów
Aplikacja When U Buy, która służy do zarządzania zakupami online, w maju 2025 przeanalizowała transakcje na najpopularniejszych marketplace’ach. Najnowsze dane wskazują, że choć chińskie platformy nadal walczą o uwagę konsumentów, to Allegro coraz skuteczniej kontruje ofensywę Temu.

Wyzwania płynnościowe polskich firm Wyzwania płynnościowe polskich firm
Po raz pierwszy od wielu miesięcy decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wywołała istotniejszego poruszenia na rynkach.

Edukacja fundamentem skutecznego wdrożenia systemu kaucyjnego Edukacja fundamentem skutecznego wdrożenia systemu kaucyjnego
Wprowadzenie ogólnopolskiego systemu kaucyjnego to jedno z największych wyzwań, z jakimi mierzy się obecnie polska gospodarka w obszarze obiegu zamkniętego.

Wyzwania polskich firm wobec cyklu polityki pieniężnej EBC Wyzwania polskich firm wobec cyklu polityki pieniężnej EBC
Europejski Bank Centralny znajduje się obecnie w końcowej fazie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Choć stopy procentowe w strefie euro zostały obniżone, przekaz po ostatnich decyzjach wskazuje na ograniczoną przestrzeń do dalszych ruchów w dół.

więcej »

Ostatnio dodane wpisy:

Dotpay
Dotpay jest liderem na rynku europejskim wśród firm zajmujących się obsługą finansową w zakresie transferów pieniężnych przesyłanych pomiędzy kupującym a sprzedającym w sieci Internet.
więcej »
Regulamin, Polityka Prywatności i Polityka Cookies Grupy Kafito