Co zrobić gdy dłużnik jest niewypłacalny?
Dług - to słowo niepokoi zarówno przedsiębiorców, jak i osoby prywatne. Wiążą się bowiem z zagrożeniem utraty środków finansowych z powodu niefrasobliwości dłużnika. Ale trzeba pamiętać, że wierzyciel w kontakcie z dłużnikiem nie jest pozbawiony szans, a sposobów na odzyskanie należności ma wiele.
Jakie mamy możliwości?
Pierwsze próby odzyskania należności przebiegają z reguły polubownie. Wierzyciel na początek powinien poinformować osobę zadłużoną o zaległych płatnościach, najlepiej za pomocą listu poleconego z potwierdzeniem odbioru (przy czym dłużnik niekoniecznie taki list musi odebrać). Kolejnym krokiem może być propozycja rozłożenia długu na raty. Gdy osoba zadłużona nie wykazuje jednak chęci podpisania ugody, należy ją poinformować o możliwości sięgnięcia po bardziej radykalne środki.
Pierwszym z nich jest samodzielne wystawienie długu na sprzedaż na giełdzie wierzytelności. Drugim – windykacja z pomocą specjalistycznych firm i trzecim, ostatecznym – dochodzenie należności na drodze sądowej.
Samodzielnie i kompleksowo
Myśląc o samodzielnym odzyskaniu wierzytelności, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych portali oferujących szereg możliwości związanych z pozyskaniem informacji na temat dłużnika, sprzedażą długów z windykacją.
Takim portalem jest np. serwis Verif.pl, w którym można otrzymać informacje dotyczące podstawowych danych rejestrowych dłużnika, pobrać raport na jego temat z wywiadowni gospodarczej, a także raporty z Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. zawierające informacje o danych pozytywnych i negatywnych na jego temat.
Ponadto w serwisie można również dopisać osobę zadłużoną do Rejestru Dłużników ERIF i poprzez ujawnienie informacji o jego zadłużeniu dyscyplinować go do spłaty należności. Z kolei jeśli chcemy szybko odzyskać przynajmniej część należności, powinniśmy wystawić ogłoszenie o sprzedaży długu na Giełdzie Wierzytelności VERIF. Sprzedaż wierzytelności pozwala na szybkie pozyskanie środków i utrzymanie bądź odzyskanie płynności finansowej. Ponadto to dobry sposób na szybkie odzyskanie choć części należności i likwidację odpisów na długi w bilansie firmy.
Gdy dłużnik odmawia współpracy
Co jednak, gdy dłużnik stanowczo odmawia współpracy, unika kontaktu, ucieka przed wierzycielami i ukrywa składniki majątku, a samodzielne próby odzyskania należności nie przynoszą pożądanych skutków? W takiej sytuacji pozostaje pomoc firmy windykacyjnej lub wywiadowni gospodarczej oraz wstąpienie na drogę sądową.
Windykatorzy operują profesjonalnymi narzędziami do weryfikacji sytuacji finansowej dłużnika oraz do ustalenia poszczególnych składników jego majątku. Dodatkowo dysponują zapleczem doświadczonych prawników, wyspecjalizowanych w odszukiwaniu majątku „transferowanego” przez osoby zadłużone w celu uniknięcia wierzycieli (na przykład poprzez pozorne darowizny na rzecz członków rodziny) oraz w blokowaniu takich prób uniknięcia odpowiedzialności finansowej. Obsługa prawna pozwala również skutecznie przerwać bieg przedawnienia, czy ustalić ewentualną odpowiedzialność finansową konkretnych osób za zobowiązania dłużnika.
Jeśli wybierzemy ostatnią z przedstawionych opcji po uzyskaniu wyroku i nakazu zapłaty czeka nas postępowanie komornicze. I już od sprawności komornika zależy, czy dług zostanie odzyskany. Wierzyciel w takiej sytuacji może cierpliwie czekać oraz blokować przedawnienie zobowiązania.
Nadesłał:
mrskatarzyna
|