Z czego będą żyli Polacy na emeryturze?


2012-12-10
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown SMG/KRC na zlecenie ING PTE wynika, że blisko 30 proc.

młodych Polaków po przejściu na emeryturę zamierza utrzymywać się ze świadczeń wypłacanych przez ZUS i OFE. Kolejne 15 proc. wskazuje dodatkowo na III filar. Z czego zamierza żyć pozostała część respondentów? 

Przeczytaj również:

Długość życia w Polsce systematycznie się wydłuża, co oznacza, że dynamicznie wzrasta liczba osób uprawnionych do świadczeń emerytalnych. W konsekwencji emerytury wypłacane przez ZUS będą coraz niższe. Jak wynika z badań przygotowanych na zlecenie ING PTE młodzi ludzie zdają sobie sprawę, z faktu że ciężko im będzie na emeryturze utrzymać aktualny poziom życia, dlatego szukają innych sposobów zabezpieczenia przyszłości. Blisko 30 proc. badanych stawia na ZUS i OFE, 15 proc. dodatkowo planuje odkładać na III filar, 30 proc. zamierza utrzymywać się z dodatkowych oszczędności, a kolejne 22 proc. ma w planach podjęcie pracy. 

„Biorąc pod uwagę, że prawie 45 proc. badanych zamierza żyć na emeryturze m.in. ze środków wypłacanych OFE, warto odpowiedzialnie wybrać fundusz emerytalny. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na dwa elementy. Kluczowe są wyniki inwestycyjne, a w szczególności osiągane rezultaty długoterminowe, wszak na emeryturę oszczędzamy przez około 40 lat. Wyniki krótkoterminowe nie określają więc prawdziwej kondycji funduszu. Ocena osiąganych przez fundusz wyników długoterminowych daje natomiast możliwość wyboru tego OFE, które ma najlepiej dobraną strategię inwestycyjną, a tym samym środki są najefektywniej inwestowane” – tłumaczy Grzegorz Chłopek, prezes ING PTE. ”Warto też sprawdzić wielkość funduszu i opłaty pobierane za zarządzanie funduszem. Im większy fundusz tym opłata z tytułu zarządzania funduszem jest niższa, gdyż skala opłat jest degresywna, a dla największych funduszy wręcz ograniczona kwotowo.” 

Wyboru OFE warto dokonać samodzielnie, zanim odbędzie się losowanie w ZUS. W tym celu przed podjęciem decyzji należy zebrać najważniejsze informacje o funduszach oraz porównać wyniki kilku z nich. Można także poszukać danych na stronach internetowych OFE czy KNF oraz przeanalizować rankingi najlepszych funduszy.

Informacje o badaniu:Badanie zrealizowano w marcu 2012 r. na ogólnopolskiej 1138 osobowej próbie 20-30 letnich członków OFE. Respondenci byli użytkownikami internetu, dobranymi z panelu instytutu badawczego Millward Brown SMG/KRC. Dane zbierano za pomocą samodzielnie wypełnianej ankiety internetowej.  

 ### 

Kontakt:
Marta Pokutycka-Mądrala, T: 607 629 812, E: marta.pokutycka-madrala@ingcentrala.pl
Marta Soluch, T:
662 182 906, E: marta.soluch@multipr.pl
Marta Ziemska, T: 602 461 945, E: marta.ziemska@multipr.pl



Nadesłał:

multi_comm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl