W jakich branżach faktoring sprawdza się najlepiej?


W jakich branżach faktoring sprawdza się najlepiej?
2024-02-26
Faktoring to jeden z instrumentów finansowych, który może przynieść wymierne korzyści różnym sektorom gospodarki. Większość przedsiębiorstw fakturujących swoich kontrahentów za dostarczone towary lub usługi może zamienić swoje należności w błyskawicznie dostępne środki na koncie.

W ciągu trzech kwartałów 2023 roku ponad 25 tysięcy klientów firm faktoringowych zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów zamieniło swoje faktury na gotówkę i przekazało do sfinansowania prawie 20 milionów dokumentów płatniczych. Korzystają z tego z powodzeniem zarówno producenci, jak i usługodawcy. Istnieją jednak sektory, w których faktoring może przynieść największe korzyści.

Przeczytaj również:

 

Jak wynika z analiz PZF, finansowanie w formie faktoringu wybierają przeważnie firmy dystrybucyjne oraz produkcyjne, stanowiąc nawet 80% klientów korzystających z usług faktoringowych w Polsce. W sektorze produkcji przemysłowej, gdzie długie cykle produkcyjne i terminowe płatności są powszechne, faktoring może pomóc w zabezpieczeniu płynności finansowej i gwarantować zdolność do finansowania bieżących operacji. Długie terminy płatności za towary są także zjawiskiem powszechnym dla sektora dystrybucji i handlu, zwłaszcza detalicznego.

 

Zabezpieczenie płynności finansowej i środków na rozwój to istotne narzędzie w rozwoju branż usługowych. Podmioty świadczące opiekę medyczną mogą dzięki temu finansować wydłużone należności od ubezpieczycieli, a kancelarie prawne czy firmy marketingowe skrócić długie cykle płatnicze, często zawarte w umowach na obsługę. Faktoring umożliwia szybki dostęp do gotówki także przewoźnikom i firmom transportowym, gdzie odroczone terminy płatności znacząco wpływają na kondycję finansową tych przedsiębiorców.

 

Często nie sama tylko branża, ale struktura danego biznesu wpływa na potencjał korzyści, jakie czerpie dana firma korzystająca z usług faktoringu. Pewnym wyzwaniem będą podmioty, które są szczególnie wrażliwe na zmiany koniunkturalne lub cykle sezonowe. Nie zmienia to faktu, że po odpowiedniej ocenie ryzyk, doświadczony faktor jest w stanie zaproponować odpowiednią ofertę faktoringu, która wesprze kondycję finansową takiego przedsiębiorcy – mówi Dorota Dąbalewska, członkini zarządu i dyrektorka ds. ryzyka w BNP Paribas Faktoring.

 

Faktoring jest elastycznym narzędziem finansowym, które może być dostosowane do specyficznych potrzeb różnych branż. Korzyści z finansowania faktur odczuwają zarówno startupy i mikroprzedsiębiorstwa, jak i średni i najwięksi producenci oraz dystrybutorzy. Usługi faktoringu pomagają lepiej zarządzać przepływami pieniężnymi, zwłaszcza w sytuacjach, w których konieczne są szybkie inwestycje w rozwój, zakup nowego sprzętu czy pokrycie innych bieżących kosztów operacyjnych. Outsourcing obsługi należności do firmy faktoringowej pozwala przedsiębiorstwu skoncentrować się na głównym obszarze działalności, poprawiając jego efektywność operacyjną.Nadesłał:

2pr

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl