W 2019 r. wzrosną limity na IKE, IKZE oraz PPE


2019-01-04
Kolejny rok z rzędu rosną limity w przypadku trzeciofilarowych rozwiązań emerytalnych – IKE, IKZE oraz PPE. W 2019 r. będą one wynosiły odpowiednio 14 295 zł dla IKE, 5 718 zł dla IKZE oraz 21 442,50 zł jeśli chodzi o PPE.

Kolejny rok z rzędu rosną limity w przypadku trzeciofilarowych rozwiązań emerytalnych – IKE, IKZE oraz PPE. W 2019 r. będą one wynosiły odpowiednio 14 295 zł dla IKE, 5 718 zł dla IKZE oraz 21 442,50 zł jeśli chodzi o PPE. Podnosi to atrakcyjność oszczędzania emerytalnego, tym bardziej, że nic nie stoi na przeszkodzie by równocześnie korzystać z IKE i IKZE, maksymalizując kwotę, której dotyczą przypisane do nich korzyści podatkowe.

Przeczytaj również:

IKE oraz IKZE po założeniu pozwalają na samodzielne oszczędzanie, natomiast PPE to forma grupowego oszczędzania na emeryturę w zakładzie pracy. Każdemu z wymienionych rozwiązań towarzyszy szereg unikalnych przywilejów podatkowych, w tym m.in. zwolnienie z 19% podatku od dochodów kapitałowych (tzw. podatek Belki) oraz możliwość dziedziczenia bez konieczności odprowadzania podatku od spadków i darowizn.

„Prywatne oszczędzanie z IKE, IKZE i PPE może odegrać kluczową rolę podczas naszej emerytury. To okres życia, kiedy wydatki pochłaniają zwykle lwią część domowego budżetu. Poleganie w tych okolicznościach tylko i wyłącznie na coraz bardziej obciążonym systemie emerytalnym to bardzo ryzykowne postępowanie. Zwłaszcza, że oszczędzanie w ramach III filara odbywa się na preferencyjnych warunkach. Warto sobie zdać sprawę, że o sukcesie całego procesu może zadecydować nie tyle nawet wysokość naszych dochodów, ile zwykła systematyczność i jak najszybszy start. Nawet małe sumy, ale sumiennie odkładane, mogą zbudować kapitał, który zapewni nam komfort i spokój” – wyjaśnia Mateusz Szyłko, ekspert z Esaliens TFI.

Dane pokazują, że rośnie liczba Polaków oszczędzających w ramach III filara emerytalnego. Zgodnie z ostatnimi dostępnymi raportami KNF na koniec czerwca 2018 r. IKE posiadało 960,6 tys. osób, natomiast IKZE 701,4 tys. osób[1]. Wartość aktywów zgromadzonych w ramach obu kont wyniosła ponad 10 mld zł. Z kolei w 2017 r. znacząco wzrosły wartości aktywów zgromadzonych w PPE – do 12,6 mld zł, oraz odprowadzanych składek[2]. Pracodawcy wpłacili do PPE 1.224,6 mln zł, zaś uczestnicy z własnych środków 40,8 mln zł.[1] https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/Raport_IKE_IKZE_06_2018_63663.pdf

[2] https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponenty/img/RAPORT_PPE_w_2017.pdfNadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl