Robisz biznes w budowlance? Na pieniądze poczekasz.


2018-10-22
Branża budowlana wysyła sprzeczne sygnały – jest lepiej, ale ma być gorzej. Eksperci obawiają się, że zanotowany w sierpniu wzrost jest tylko chwilowy i wynika z sztucznego przyspieszenia przed wyborami samorządowymi.

Przed wyborami budujemy drogi i mosty

Produkcja sprzedana przedsiębiorstw budowlanych wzrosła w sierpniu o 20 proc. w porównaniu z sierpniem 2017 (dane Główny Urząd Statystyczny). W ujęciu miesięcznym także odnotowano wzrost (o 1,6 proc). Największe zwyżki miały miejsce w sferze publicznej i wydatków infrastrukturalnych z rekordową, sięgającą aż 30,5 proc. w firmach zajmujących się budową obiektów inżynieryjnych. Skąd to przyspieszenie? Eksperci podejrzewają, że ma to związek ze wzrostem inwestycji infrastrukturalnych przed wyborami samorządowymi. Równocześnie pojawiają się obawy, że sztuczne inicjowanie prac zaowocuje wkrótce spowolnieniem w realizacji inwestycji. Wiele firm obawia się, że wkrótce może się powtórzyć sytuacja z 2012 roku, kiedy po przyspieszeniu związanym z mistrzostwami w piłce nożnej nastąpiło drastycznie załamanie, którego wiele firm nie przetrwało. Tym bardziej, że prawdopodobne pogorszenie koniunktury w branży przypadnie na trudniejszy dla niej sezon, kiedy nie wszystkie prace budowlane są możliwe do przeprowadzenia.

 

- Jesień, to jak co roku czas, kiedy firmy budowlane zaciskają pasa, żeby w jak najlepszej kondycji przeczekać zimę. Jeśli do sezonowego spowolnienia dojdzie inwestycyjna dziura związana z wyborami wiele przedsiębiorstw może mieć kłopoty. Zauważamy, że żeby temu przeciwdziałać, coraz więcej firm z branży budowlanej i związanej z nią sonduje możliwość zawarcia umowy faktoringowej. Wprawdzie banki wiedzą, że finansowanie firm z tej grupy niesie za sobą ryzyko, ale u nas nie ma wyłączeń branżowych, więc budowlańcy mają dobre perspektywy otrzymania finansowania – mówi Wiktor Wawreszuk Dyrektor Regionu Podlaskiego eFaktor S.A.

 

Firmy sprawdzają możliwości finansowania zewnętrznego, ponieważ gdyby do czynników sezonowych i tak nietypowych jak wybory, doszły zwiększone zatory płatnicze ich sytuacja byłaby naprawdę trudna.

 

Szczyt koniunktury już za nami

Czynnikiem wskazującym na problemy w budowlance jest też spadająca podaż stali. Historyczne dane wskazują, że oznacza to pogorszenie koniunktury i poprzedza spadek inwestycji. Jeżeli coraz większa liczba firm z tej branży będzie miała problemy z zadłużeniem, może to skutkować nawet falą bankructw, ucierpią także handlujący z budowlanką czy dostarczający jej materiałów i surowców.

 

- Rzeczywiście jest wiele czynników, które mogą niepokoić nie tylko branżę budowlaną, ale i firmy robiące biznes z budowlańcami. Widzimy ten niepokój rozmawiając z przedsiębiorcami, którzy zgłaszają się do nas po finansowanie faktoringowe. Mimo tego jesteśmy dobrej myśli i na razie nie planujemy ograniczenia finansowania ani budowlanki, ani ich partnerów biznesowych. Choć oczywiście przedsiębiorcy powinny być ostrożni i nie powinni doprowadzać do sytuacji, kiedy zaległości przybiorą niebezpieczne rozmiary. Wtedy może być za późno, lepiej szukać rozwiązania już wtedy, kiedy płatnicy związani z budowlanką oczekują długich np. 3 miesięcznych terminów zapłaty faktury. To sygnał, że trzeba działać i zabezpieczyć się finansowo – mówi Wiktor Wawreszuk z eFaktor S.A.

 

Problemy branży wpływają na firmy, które handlują z budowlanką lub dostarczają jej produkty, narzędzia lub materiały. Dla tych wszystkich najbliższe miesiące mogą być trudne.Nadesłał:

brandscope

Wasze komentarze (11):

 • avatar
  ~urus, 2018-11-04 12:57:36

  Sytuacja w budowlance robi się nieciekawa. Dobrze, że można się ratować faktoringiem itp

 • avatar
  ~valack, 2018-10-30 22:30:55

  @Kaczucha niee no nie fatyguj się, ogarnę sobie ich ofertę jakoś we własnym zakresie, ale dzięki :D

 • avatar
  ~Kaczucha, 2018-10-27 17:17:18

  @valack w idea money wydaje mi się, jeszcze mogę dopytać

 • avatar
  ~valack, 2018-10-27 15:52:03

  @Kaczucha o a wiesz gdzie?

 • avatar
  ~Kaczucha, 2018-10-27 10:51:35

  @valack ja mam właśnie znajomego z branży transportowej który korzysta z faktoringu i mówi że o wiele lepiej mu się funkcjonuje

 • avatar
  ~pomysłowy, 2018-10-26 09:23:21

  macie racje, faktoring jest rozsądnym rozwiązaniem. Od razu masz pieniądze z faktury i nie obciazasz zdolności kredytowej. w smeo mają np. ciekawą ofertę.

 • avatar
  ~valack, 2018-10-25 20:32:33

  nie tylko budowlanka ma takie problemy, coraz częściej się też słyszy o branży transportowej, w której z tą płynnością coraz gorzej

 • avatar
  ~Aniela, 2018-10-24 18:01:03

  Tak właśnie też słyszałam, że w budowlance faktoring bardzo popularny. I dobrze, jak ma pomagać to czemu nie

 • avatar
  ~bisko, 2018-10-24 16:20:16

  @dzemi nie dziwne, że się ratują faktoringiem jak tam zator na zatorze jest

 • avatar
  ~dzemi, 2018-10-23 22:09:36

  W budowlance zawsze tak było, wiele osób się ratuje faktoringiem

 • avatar
  ~Paweł, 2018-10-23 20:32:33

  To jest branża obarczona ryzykiem, przedsiębiorcy muszą je minimalizować


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl