Przełom w oszczędzaniu na emeryturę. Prezydent podpisał ustawę o PPK


2018-11-20
19 listopada Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Podpisanie ustawy i ogłoszenie jej w Dzienniku Ustaw RP to ostatni etap procesu legislacyjnego.

PPK to dobrowolny system oszczędzania długoterminowego na własne cele pracowników, w tym także na przyszłą emeryturę, skierowany do zatrudnionych odprowadzających składki ZUS. Kapitał zgromadzony w ramach PPK stanowi prywatną własność uczestnika i zostanie mu wypłacony po 60. roku życia, a nawet już wcześniej będzie dostępny dla oszczędzającego w różnych sytuacjach życiowych. PPK podlega również dziedziczeniu. Wysokość składki własnej i od pracodawcy będzie wyliczana na bazie wynagrodzenia netto pracownika – może ona wynieść łącznie min. 3,5%, a maksymalnie 8% pensji. Dla osób o najniższych dochodach (w przypadku gdy wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności minimalnego wynagrodzenia) jest przewidziana składka ulgowa – min. 0,5% pensji. Dopłaty z Funduszu Pracy ustalone są kwotowo – jednorazowa składka powitalna dla uczestnika PPK wyniesie 250 zł, a możliwa roczna dopłata – 240 zł. Każdy będzie otrzymywał roczne podsumowania ze stanem swojego rachunku.

Przeczytaj również:

 

Ustawa o PPK wejdzie w życie 1 stycznia 2019 roku, same Plany będą jednak w firmach wprowadzane stopniowo. Termin spełnienia wskazanych warunków zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Najszybciej – bo do 1 lipca 2019 r. – warunki muszą spełnić przedsiębiorstwa zatrudniające 250 i więcej pracowników. Firmy, których zatrudnienie znajduje się w przedziale 50-249, powinny zaoferować pracownikom PPK od 1 stycznia 2020 roku, a zatrudniające 20-49 osób - od 1 lipca 2020 r. Pozostałe przedsiębiorstwa mają czas do 1 stycznia 2012 r. Z obowiązku utworzenia PPK będą zwolnieni pracodawcy prowadzący PPE ze składką podstawową w wysokości co najmniej 3,5% i partycypacją na poziomie co najmniej 25% osób zatrudnionych.

 

Każde rozwiązanie zachęcające Polaków do oszczędzania na emeryturę należy ocenić pozytywnie, nie inaczej jest w przypadku PPK. W dobie wymagającego rynku pracownika z pewnością na wprowadzeniu PPK skorzystają firmy – program może być  wykorzystywany jako kreatywne narzędzie kształtowania polityki personalnej. Nie zmienia to jednak faktu, że przyszły rok będzie bardzo pracowity dla wielu pracodawców, ponieważ najwięcej obowiązków związanych z wprowadzeniem PPK spada właśnie na nich. Z pewnością trzeba się do tego procesu odpowiednio przygotować. Dlatego kluczową decyzją będzie wybór instytucji finansowej zarządzającej PPK. Z pewnością może ona znacznie wspomóc firmę w całym procesie wdrażania programu. W tym przypadku nieodzowne może okazać się wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu planami emerytalnymi. Funkcjonując na tym rynku od dwóch dekad doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny czas przed nami – wyjaśnia Przemysław Gawlak, dyrektor ds. sprzedaży programów emerytalnych Esaliens TFI.



Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl