Polska Prezydencja – Sukces (medialny)
Z raportu przygotowanego przez Zespół MediaMon- Monitoring Mediów i ekspertów z Ośrodka Analiz Politologicznych UW wynika, że Polska Prezydencja jest z pewnością sukcesem medialnym. Co do tego czy była sukcesem w ogóle, zdania są podzielone.
Z Raportu wynika, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej z mediów internetowych wyselekcjonowano 6778 informacji traktujących o tej tematyce. Najwięcej publikacji bo aż 230 opublikowano 14 grudnia, czyli w dniu podsumowania działań polskiej Prezydencji w Strasburgu przez Donalda Tuska.
Sporym zainteresowaniem mediów cieszyły się również takie wydarzenia jak: III Europejski Szczyt Innowacyjności, Rada Prezydentów Business Europe odbywająca się w Warszawie oraz Bałtyckie Forum Rozwoju wraz z II Forum Interesariuszy Strategii UE dla Regiony Morza Bałtyckiego.
Najwięcej informacji publikowano na takich portalach jak: Wp.pl (484), Onet.pl (458), Gazeta.pl(298), Wyborcza.pl (242) oraz Naszemiasto.pl (100).
Wydźwięk publikacji dotyczących Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej jest w przeważającej części neutralny. Częściej też pisano o Prezydencji pozytywnie niż negatywnie. Najwięcej pozytywnych komentarzy zebrało wystąpienie Donalda Tuska w Strasburgu podsumowujące Polską Prezydencję. Najwięcej negatywnych komentarzy pojawiło się po wystąpieniu ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Berlinie.
Raport zawiera również analizę treści publikacji pod kątem najczęściej występujących słów, najczęściej występujących nazwisk polityków związanych z Unią Europejska oraz najczęściej wymienianych w kontekście Polskiej Prezydencji nazw geograficznych.
Jeśli chodzi o częstość występowania nazwisk w publikacjach, to najwięcej w kontekście polskiej Prezydencji pisano o Donaldzie Tusku, Radosławie Sikorskim oraz Bronisławie Komorowskim. W przypadku czołowych europejskich polityków, największym zainteresowaniem cieszyli się Emanuel Barosso, Angela Merkel oraz Nicolas Sarkozy.
Jeśli chodzi o nazwy geograficzne najczęściej w przypadku państw oprócz Polski w publikacjach pojawiały się Ukraina oraz Chorwacja, a w przypadku miast: Durban, Berlin i Paryż.
Najwięcej razy wystąpiły takie słowa jak: polski, europejski, prezydencja, Unia, kraj, państwo, minister, Tusk, rząd, kryzys, konferencja, polityk, spotkanie, premier, strefa, komisja, prezydent, program, zmiana, rozwój, unijny.
Komentarz do analizy został przygotowany przez eksperta Ośrodka Analiz Politologicznych UW Renatę Mieńkowską- Norkiene.
Treść całego raportu wraz z komentarzem dostępna jest na stronie www. mediamon.pl w zakładce raporty.