Gdy na karcie zostają długi po majówce


2013-05-17
Tegoroczna majówka dla wielu z nas była wyjątkowa długa i dla niektórych trwała aż 9 dni. Wypoczynek, w szczególności na wyjeździe, wiązał się jednak ze sporymi wydatkami. Co więc zrobić, gdy zbyt mocno pofolgowaliśmy sobie na urlopie i zaciągnęliśmy dług na karcie kredytowej?

Expander radzi, by kredyt rozłożyć na raty – dzięki temu znacznie obniża się oprocentowanie zadłużenia.

Przeczytaj również:

Internauci zapytanie przez agencję badawczo - strategiczną brainlab o majówkowe plany deklarowali, że chcą spędzić ją podróżując (63 proc.). 55 proc. spośród tych badanych zamierzało w długi weekend wydać od 201 do 1 tys. złotych, z kolei 12 proc. na ten cel zamierzało przeznaczyć już nawet ok. 3- 4 tys. złotych. Nic w tym  dziwnego – w tym roku niektórzy z nas mogli pozwolić sobie na 9 - dniowy wyjazd. Był więc to czas odpoczynku i relaksu, który sprzyjał zwiększonym wydatkom. Szczególnie mogły odczuć je osoby, które w majówkę płaciły kartą kredytową, bo w ten sposób dużo łatwiej wydajemy pieniądze.

Jak spłacić zadłużenie z karty?

Dobry nastrój po urlopie szybko może jednak zniknąć, szczególnie gdy okaże się, ze został nam po nim dług na karcie kredytowej – Warto jednak pamiętać, że taki kredyt nie jest oprocentowany tylko jeśli w terminie spłacimy całe zadłużenie. W przeciwnym razie naliczane są wysokie odsetki. Zwykle oprocentowanie na kartach wynosi około 19%. Co więcej, odsetki naliczane są od całego zadłużenia nawet jeśli jego większość spłacimy w terminie – mówi Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander.

Najlepiej więc od razu spłacić cały dług w terminie i uniknąć wysokich odsetek. Jeśli jednak jest on zbyt duży, to warto sprawdzić czy bank umożliwia rozłożenia zadłużenia z karty na raty. Taka usługa polega na tym, że część długu z karty zostaje zamieniona na rodzaj kredytu ratalnego - Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że oprocentowanie takich rat jest zwykle znacznie niższe niż oprocentowanie na karcie. Dla przykładu w mBanku standardowe oprocentowanie karty MasterCard Standsard wynosi 19%, a oprocentowanie długu rozłożonego na raty jedynie 12,09%. Różnica jest więc istotna – dodaje Jarosław Sadowski, Expander.

Jeszcze większe korzyści mogą odnieść posiadacze karty Impresja w Banku Millennium. Mogą oni dwukrotnie w ciągu roku mogą skorzystać z rat 0%. Warunkiem braku odsetek jest jednak wpłacenie prowizji w wysokości 1%. Poza tym kwota rozkładana na raty nie może być większa niż 3000 zł. Warto też wspomnieć o ofercie Raiffeisen Polbanku, który również nie nalicza oprocentowania od długu rozłożeni ego na raty. Wymaga jedynie opłacenia prowizji w wysokości 5%.



Nadesłał:

pr@zarowkamarketing.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl