Fundusze hedgingowe w czerwcu 2011 roku


Fundusze hedgingowe w czerwcu 2011 roku
2011-07-28
Czerwiec przyniósł dalsze spadki wycen na rynku funduszy hedgingowych. Było to konsekwencją złej koniunktury na giełdach papierów wartościowych i rynkach towarowych.

Jak wynika ze wstępnego raportu firmy Greenwich Alternative Investments, w czerwcu 2011 roku indeks światowego rynku funduszy hedgingowych - Greenwich Global Hedge Fund Index spadł o 1,3 proc.
W ubiegłym miesiącu koniunktura na giełdach papierów wartościowych nie była dobra, inwestycje w akcje przynosiły straty - indeks amerykańskiej giełdy S&P500 spadł o 1,7 proc., londyński FTSE100 stracił 0,7 proc. a indeks giełd światowych MSCI World Equity Index zniżkował o 1,7 proc. O 0,3 proc. spadł benczmark rynku obligacji - Barclays Aggregate Bond Index.
Od początku tego roku indeks rynku funduszy hedgingowych wzrósł tylko o 0,4 proc. W tym samym czasie indeksy S&P500, FTSE100 i MSCI wzrosły odpowiednio o: 6,0 proc., 0,8 proc. oraz 4,0 proc. Indeks rynku obligacji zyskał w tym okresie 2,7 proc.
W czerwcu tylko 2 spośród sklasyfikowanych w raporcie 15 strategii inwestycyjnych funduszy hedgingowych przyniosło zysk.
Największą miesięczną stopę zwrotu, stanowiącą 3,7 proc. zanotowały fundusze stosujące krótką sprzedaż (Short Biased). Był to kolejny miesiąc, kiedy spadki cen akcji sprzyjały posiadaczom pozycji krótkich. Druga strategia, która obroniła się przed spadkiem, odnotowując niewielki zysk 0,1 proc., to Fixed Income Arbitrage. Opiera się ona na arbitrażu dłużnych papierów wartościowych i polega na zajmowaniu przeciwstawnych pozycji w obligacjach oraz kontraktach terminowych wystawionych na te obligacje.
Największe czerwcowe spadki stanowiące 2,4 proc. odnotowały, podobnie jak miesiąc wcześniej, fundusze inwestujące na rynku kontraktów terminowych (Futures). I nie bez powodu, bowiem w czerwcu odnotowano spadki notowań wielu surowców a wiele kontraktów terminowych jest opartych na tym rynku.  Z kolei fundusze stosujące strategię Diversified Event-Driven, polegającą na wykorzystywaniu zdarzeń nadzwyczajnych, straciły 2,1 proc. Sporo też, bo o 1,7 proc. spadły wyceny funduszy stosujących różne strategie (Multi-Strategy). Tym razem dywersyfikacja nie wyszła ich inwestycjom na dobre.
Biorąc pod uwagę kryterium geograficzne, w czerwcu wszystkie regiony świata przyniosły funduszom hedgingowym straty. Wśród rynków rozwijających się największe spadki  stanowiące 1,7 proc. przyniosła Azja. Licząc od początku roku, również na największej stracie są inwestycje na emerging markets w Azji (-2,7 proc.). Na niewielkim minusie jest też Europa (-0,3 proc.). Najwyższą stopę zwrotu za pierwsze półrocze tego roku uzyskały fundusze lokujące aktywa globalnie (+1,0 proc.).
Wśród rynków rozwiniętych najwięcej straciły w ubiegłym miesiącu fundusze hedgingowe lokujące globalnie (-1,7 proc.). Jednak od początku roku tylko Ameryka przyniosła dodatnią stopę zwrotu, fundusze hedgingowe zarobiły tam średnio 2,9 proc. Pozostałe regiony świata są za ten okres na minusie.

Przeczytaj również:

Opracowano w oparciu o dane Greenwich Alternative Investments

Jan Mazurek

Główny Analityk



Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl