Franklin Templeton: POLSCY INWESTORZY SĄ OPTYMISTAMI


2014-04-09
WEDŁUG GLOBALNEGO BADANIA NASTROJÓW , POLSCY INWESTORZY SĄ OPTYMISTAMI OCZEKUJĄCYMI SOLIDNYCH ZWROTÓW Z RYNKU LOKALNEGO
Przeczytaj również:
Wyniki globalnego badania nastrojów inwestorów przeprowadzonego dla Franklin Templeton pokazują znaczący wzrost apetytów na ryzyko i optymistyczne prognozy dla rynku krajowego na bieżący rok 
Warszawa, Polska, 8 kwietnia 2014 r. – Przeprowadzone dla Franklin Templeton w 2014 r. globalne badanie nastrojów inwestorów (w skrócie GISS od ang. „Global Investor Sentiment Survey”) – jedno    z największych badań tego typu – objęło 11 113 inwestorów z 22 krajów z Afryki, regionu Azji/Pacyfiku, obydwu Ameryk i Europy i dotyczyło ich aktualnego nastawienia do inwestowania oraz oczekiwań w stosunku do 2014 r. oraz kolejnej dekady. 

To już trzecia edycja badania GISS, w której brali udział inwestorzy z Polski. Lokalne wyniki pokazują większy optymizm w stosunku do perspektyw rysujących się przed rynkiem lokalnym niż w roku poprzednim, a także skłonność inwestorów do realizowania mniej konserwatywnej strategii w 2014 r. w porównaniu z 2013 r. Optymizm widoczny jest także w szacowanej zdolności osiągnięcia celów finansowych w 2014 r.; polscy respondenci okazali się w tej kwestii największymi optymistami spośród inwestorów ze wszystkich krajów objętych badaniem.

Po pięciu latach od początkowej fazy rynkowej dekoniunktury w latach 2008-2009, inwestorzy nadal wykazują pewną awersję do ryzyka, pomimo optymistycznych prognoz na przyszłość. W ujęciu globalnym, 52% inwestorów planuje w tym roku zmodyfikować swą strategię na bardziej konserwatywną oraz ograniczać ryzyko, godząc się z potencjalnie niższymi zwrotami. Ta awersja do ryzyka jest jednak mniej powszechna niż w roku ubiegłym, kiedy to 57% respondentów planowało bardziej konserwatywne podejście do swych inwestycji.

„W dłuższej perspektywie, największe ryzyko dla inwestorów związane jest ze zbyt długą awersją do ryzyka, budowaniem portfeli pod wpływem bieżących wydarzeń, a nie długofalowych trendów, co może uniemożliwić pełne osiągnięcie celów inwestycyjnych. Inteligentne zarządzanie ryzykiem nie polega na unikaniu go za wszelką cenę, ale na zapewnieniu, że jest zamierzone, dobrze poznane         i zrekompensowane, co pozwala zrealizować długofalowe założenia inwestycyjne” – powiedział Borno Janekovic, dyrektor ds. Europy Środkowo-Wschodniej w Franklin Templeton Investments.

W Polsce, ostrożność nadal jest dominującym elementem strategii inwestycyjnych na 2014 r. 52% inwestorów planuje przyjąć bardziej konserwatywne podejście, ale wyniki badania pokazały wzrost apetytów na ryzyko w tym roku, ponieważ w 2013 r. zmianę strategii na bardziej konserwatywną planowało 65% respondentów. Z kolei odsetek inwestorów planujących bardziej agresywne działania inwestycyjne wzrósł w 2014 r. o 7% w porównaniu z 21% w 2013 r.

Punkt widzenia inwestorów a rzeczywistość rynkowa 

Badanie pokazało, że punkt widzenia inwestorów często nie jest zbieżny z rzeczywistością, co może mieć wpływ na ich zdolność do podejmowania trafnych decyzji. Zaledwie ponad połowa (55%) inwestorów uważa, że ich lokalne rynki zanotowały w ubiegłym roku wzrosty, podczas gdy                  w rzeczywistości 17 spośród 22 rynków objętych badaniem (77%) zakończyło miniony rok na plusie. 

Prognozy inwestorów dotyczące ich lokalnych rynków akcji na ten rok są bardziej optymistyczne – 62% respondentów spodziewa się dodatnich wyników. Co szczególnie interesujące, po słabym ubiegłym roku, indyjscy inwestorzy okazali się znacznie większymi optymistami niż respondenci        z innych krajów – ponad 80% inwestorów z Indii uważa, że 2014 będzie dobrym rokiem dla akcji krajowych spółek. W Polsce znacząco wzrosła liczba inwestorów uważających, że lokalny rynek wypracuje wzrost (61%, w porównaniu z 45% w 2013 r.).

Te wyniki potwierdzają dominujące wśród inwestorów przekonanie, że lokalny rynek wypracuje najwyższe zwroty z inwestycji w akcje w 2014 r. (31%). Na kolejnych miejscach są: Azja (20%), Europa Zachodnia (12%) oraz reszta Europy Środkowo-Wschodniej, włącznie z Rosją (13%). Niemniej jednak, w perspektywie 10 lat, Azja (włącznie z Indiami) ma oferować najwyższe zwroty z inwestycji w akcje według 25% polskich respondentów.

Globalni inwestorzy poszukują możliwości na rynkach zagranicznych, a polscy inwestorzy –   w Polsce

Podobnie jak podczas badania przeprowadzonego w 2013 r., dwie trzecie inwestorów z całego świata spodziewa się w 2014 r. najlepszych możliwości wśród akcji i instrumentów o stałym dochodzie poza ich krajowymi rynkami. 

Polscy inwestorzy wyłamują się jednak z tego trendu – najwyższych zwrotów z inwestycji w akcje i instrumenty o stałym dochodzie na rynku lokalnym w 2014 r. spodziewa się odpowiednio 31% i 39% respondentów. Wynik ten jest znacznie wyższy niż w 2013 r., kiedy to najwyższych zwrotów                  z krajowych akcji i obligacji spodziewało się odpowiednio 24% i 28% inwestorów. Z kolei jeżeli chodzi o oczekiwania w stosunku do tych aktywów w perspektywie 10-letniej, inwestorzy spodziewają się najwyższych zwrotów z akcji w Azji (25%) oraz najwyższych zwrotów z obligacji na rynku krajowym (31%).

Oczekiwania dotyczące poszczególnych klas aktywów 

Akcje, nieruchomości oraz metale szlachetne znajdują się na szczycie listy klas aktywów, które, według inwestorów, mają osiągać najlepsze wyniki w nadchodzącym roku. Ponad połowa (55%) inwestorów wskazuje na akcje jako klasę aktywów, która ma wypracować najwyższe zwroty (w porównaniu z 50% w 2013 r.). Metale szlachetne straciły w tym roku zaufanie niektórych inwestorów (39% w tym roku, w porównaniu z 53% w 2013 r.), natomiast prognozy respondentów dotyczące nieruchomości generalnie się nie zmieniły. 

Nieruchomości znalazły się na pierwszym miejscu wśród aktywów, które mają radzić sobie najlepiej w 2014 r. według polskich inwestorów (20%), a zaraz za nimi znalazły się metale szlachetne i akcje    (w obydwu przypadkach po 16%). Oznacza to pewną zmianę w porównaniu z 2013 r., kiedy to na pierwszym miejscu znalazły się metale szlachetne (20%), na drugim – nieruchomości (15%), a na trzecim – bankowe produkty oszczędnościowe (14%).

W perspektywie 10 lat, najlepiej mają radzić sobie nieruchomości (22%), a w dalszej kolejności surowce poza metalami (16%) oraz akcje (15%). 

Klasy aktywów, które miały osiągnąć najlepsze wyniki w 2013 r. Klasy aktywów, które mają osiągnąć najlepsze wyniki w 2014 r.
1. Metale szlachetne – 20% 1. Nieruchomości  – 20%
2. Nieruchomości – 15% 2. Metale szlachetne – 16% 
3. Bankowe produkty oszczędnościowe – 14% 3. Akcje – 16%


Spośród respondentów ze wszystkich krajów objętych badaniem, inwestorzy z Japonii i Hongkongu ujawnili największe preferencje dla akcji – ponad 77% respondentów umieściło akcje w pierwszej trójce aktywów, które osiągną najlepsze wyniki w 2014 r. Inwestorzy z Australii i Malezji wykazali         z kolei największe preferencje dla nieruchomości w perspektywie bieżącego roku. 

Jeżeli chodzi o szacowaną zdolność do osiągnięcia zakładanych celów finansowych, największymi optymistami w Europie okazali się Polacy – 85% polskich respondentów określiło swe oczekiwania jako „optymistyczne” lub „bardzo optymistyczne”, w porównaniu z globalnym wynikiem na        poziomie 80%.
 
Gdzie będą przepływały pieniądze? – Preferencje dla klas aktywów na 2014 r. 

W ujęciu ogólnym, inwestorzy z całego świata deklarują, że w 2014 r. najprawdopodobniej będą zwiększać ekspozycję na nieruchomości, akcje z rynków krajowych lub rynków wschodzących,              a także na metale szlachetne. Ponad jedna trzecia (36%) planuje powiększyć swe inwestycje              w nieruchomości; największe skłonności w tym kierunku wykazują inwestorzy z Chile – inwestycje       w nieruchomości w tym roku planuje 64% spośród nich. 

30% respondentów z całego świata planuje dodać do swych portfeli lub zwiększyć istniejące pozycje akcji krajowych, natomiast prawie jedna czwarta (23%) z nich zamierza zwiększyć ekspozycję na rynki wschodzące i metale szlachetne.

Jeżeli chodzi o preferencje polskich inwestorów dla określonych klas aktywów, odzwierciedlają one oczekiwania co do najwyższych zwrotów z inwestycji: w nadchodzącym roku, respondenci z Polski planują dodać lub powiększyć inwestycje w nieruchomości (35%) oraz metale szlachetne (29%). Przekonanie o największych szansach polskiego rynku na solidny wzrost w 2014 r. przełożyło się także na odsetek respondentów planujących dodać lub uzupełnić ekspozycję na polskie akcje (25%) oraz polskie obligacje (25%).

Oszczędności i plany inwestycyjne w Polsce

Badanie pokazało, że jeżeli chodzi o plany inwestycyjne związane z zabezpieczeniem przyszłości dzieci i tworzone przy założeniu 10-letniego horyzontu czasowego, polscy inwestorzy najczęściej wybierają fundusze inwestycyjne lub polisy ubezpieczeniowe. Najrzadziej wybieraną klasą aktywów    w tym przypadku są akcje.

Ponadto, według wyników badania, zdecydowana większość polskich respondentów (87%) aktywnie oszczędza na emeryturę, zazwyczaj wpłacając pieniądze do banku lub na konta IKE lub IKZE. Trend ten zasadniczo nie zmienił się w porównaniu z 2013 r.

Najpoważniejsze obawy: polityka budżetowa w USA i Europie

Pytani o najpoważniejsze obawy związane z inwestowaniem w Europie i USA, inwestorzy z całego świata wspominali przede wszystkim o problemach związanych z kondycją budżetową i ich wpływie na gospodarkę.  
W odniesieniu do możliwości inwestycyjnych w Europie, 30% polskich inwestorów najbardziej obawia się „kryzysu zadłużenia w strefie euro”, 17% - „niestabilnej sytuacji politycznej w kraju”, a 14% - „niskich stóp procentowych”.

Jeżeli chodzi o USA, obawy respondentów z Polski budzi „duże zadłużenie budżetowe” (27%), „ogólna zmienność rynkowa” (15%) oraz „ograniczenie skali skupu obligacji przez Rezerwę Federalną” (14%). 

Korzyści płynące z konsultacji z doradcą finansowym 
Wyniki naszego badania pokazują, że, w ujęciu globalnym, inwestorzy współpracujący z doradcami finansowymi mają bardziej zdywersyfikowane portfele i chętniej inwestują się rynkami zagranicznymi niż ci, którzy nie korzystają z usług doradców. Są także większymi optymistami w stosunku do szacowanej zdolności osiągnięcia zakładanych celów finansowych i mają większe oczekiwania co do zwrotówz inwestycji. „Nawigowanie na rynkach światowych może być skomplikowane. To badanie pokazuje, że inwestor może skorzystać na współpracy z doradcą finansowym, by podejmować trafniejsze decyzje inwestycyjne pozwalające odpowiednio pozycjonować portfel” – powiedział Greg Johnson, prezes i CEO w Franklin Templeton Investments.

Więcej szczegółowych informacji na temat badania można uzyskać pod adresem:  www.franklintempleton.pl/globalne-badanie.

###
Adnan Abdel-Razzak
Kierownik ds. komunikacji korporacyjnej, CEEME
Franklin Templeton Investments
Tel.: +971 4 428 4172
e-mail: aabdelr@frk.com
Michał Hasik
Kierownik ds. komunikacji finansowej
TALKING HEADS PR
Tel.: +48 513-099-035
e-mail: michal.hasik@thpr.pl


Metodologia
W globalnym badaniu nastrojów inwestorów [dodać odnośnik do strony www badania] przeprowadzonym dla Franklin Templeton przez ORC International udział wzięło 11 113 osób z 22 krajów: z Brazylii, Chile i Meksyku w Ameryce Łacińskiej, z Australii, Chin, Hongkongu, Indii, Japonii, Malezji, Korei Południowej i Singapuru w regionie Azji / Pacyfiku, z Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii w Europie, z RPA, oraz z USA i Kanady w Ameryce Północnej. Badaniu poddano osoby mieszczące się w przedziale wiekowym 25 – 65 l. w Ameryce Łacińskiej, regionie Azji / Pacyfiku i RPA oraz mające co najmniej 25 l. w Europie i Ameryce Północnej. Warunkiem udziału w ankiecie było posiadanie aktywów inwestycyjnych, np. akcji, obligacji, tytułów uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, itp. Ponadto, ustalono minimalny próg wartości aktywów dla każdego kraju, by upewnić się, że wszyscy respondenci mają dostatecznie duże inwestycje, zapewniające im wiedzę niezbędną do odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie. Ankiety były wypełniane w dniach 2-15 stycznia 2014 r. we wszystkich krajach.

O Franklin Templeton
Franklin Resources, Inc. [NYSE:BEN] to organizacja inwestycyjna o światowym zasięgu działająca na rynku jako Franklin Templeton Investments. Franklin Templeton Investments oferuje globalne i krajowe rozwiązania inwestycyjne zarządzane przez zespoły: Franklin, Templeton, Mutual Series, Bissett, Fiduciary Trust, Darby, Balanced Equity Management i K2. Zarejestrowana w San Mateo w Kalifornii spółka macierzysta ma ponad 65-letnie doświadczenie w dziedzinie inwestycji, a łączna wartość jej aktywów w zarządzaniu przekracza 882,2 mld USD (stan na dzień 28 lutego 2014 r.). 

Niniejszy komunikat prasowy został sporządzony wyłącznie do celów informacyjnych i nie stanowi żadnego rodzaju profesjonalnej porady. Wszelkie informacje zawarte w niniejszym komunikacie prasowym zostały zebrane i opracowane przez Franklin Templeton Investments oraz zespoły zarządzających FTI z zachowaniem zasad profesjonalizmu i należytej staranności. Franklin Templeton Investments nie gwarantuje, że wszystkie informacje zawarte w niniejszym dokumencie są precyzyjne. Franklin Templeton Investments nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec odbiorców niniejszego komunikatu prasowego ani żadnych innych osób czy podmiotów z tytułu nieścisłości, błędów lub pominięć w treści niniejszego dokumentu, niezależnie od przyczyn takich nieścisłości, błędów lub pominięć. 

Wszelkie badania i analizy uwzględnione w niniejszym dokumencie zostały opracowane na potrzeby i do wyłącznych celów Franklin Templeton Investments.

Dokument wydany przez Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: Franklin Templeton Investments Poland Sp. z o.o.; Rondo ONZ 1; 00-124 Warszawa; tel.: +48 22 337 13 50; faks: +48 22 337 13 70; e-mail: informacja@franklintempleton.com.
Więcej informacji o naszych Funduszach można znaleźć na naszej stronie internetowej: www.franklintempleton.pl
Aby uzyskać więcej informacji, można zajrzeć na naszą stronę internetową http://www.franklintempleton.pl lub znaleźć Franklin Templeton na Twitterze (@FTI_Global).  Zachęcamy do czytania bloga pt. "Pośród byków i niedźwiedzi" prezentującego punkt widzenia profesjonalnych inwestorów Franklin Templeton z całego świata, a także bloga pt. "Inwestowanie na rynkach wschodzących" prowadzonego przez Marka Mobiusa (@MarkMobius), prezesa Templeton Emerging Markets Group.
Niniejszy materiał nie stanowi porady inwestycyjnej ani zachęty do zakupu jakichkolwiek instrumentów inwestycyjnych. Przed podjęciem decyzji o dokonaniu inwestycji, należy skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym i uzyskać pełne informacje o potencjalnej inwestycji. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem. Wartość inwestycji może rosnąć lub spadać i istnieje ryzyko utraty części zainwestowanych środków. Niektóre produkty lub usługi mogą nie być dostępne pod niektórymi jurysdykcjami.
© 2014. Franklin Templeton Investments. Wszelkie prawa zastrzeżone.



Nadesłał:

an@thpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl