PPE realną alternatywą dla PPK


2018-02-08
Według rządowych zapowiedzi od 2019 r. każdy pracownik firmy zatrudniającej powyżej 19 osób będzie automatycznie zapisany do tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK).

Według rządowych zapowiedzi od 2019 r. każdy pracownik firmy zatrudniającej powyżej 19 osób będzie automatycznie zapisany do tzw. Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). W ten sposób ma on wraz ze swoim pracodawcą odkładać co miesiąc składki na swoją przyszłą emeryturę. Z obowiązku dołączenia do PPK zwolnione będą jedynie te firmy, które założą Pracowniczy Program Emerytalny (PPE). Można zrobić to już teraz.

Przeczytaj również:

„Mimo, że z czasem wiadomo coraz więcej na temat PPK, nowe pomysły zawsze budzą pewne obawy, zanim ostatecznie sprawdzą się w działaniu. Sceptycy mają jednak do dyspozycji pracownicze plany emerytalne (PPE), które już są znane i - z racji blisko 18 lat obecności na rynku - sprawdzone na wszelkie możliwe sposoby. Przewidywalność i znajomość mechanizmu działania to, zwłaszcza dla biznesu, bardzo duża zaleta. Dodatkowo, za PPE przemawia również aktualna sytuacja na rynku pracy i rekordowo niska stopa bezrobocia. Pracodawcom coraz trudniej rekrutować specjalistów, a obecność PPE w firmie wciąż stanowi przewagę konkurencyjną i czynnik efektywnie przyciągający talenty. Dlatego z przedsiębiorstw coraz częściej płyną sygnały, że już teraz warto wykazać się inicjatywą, by przy okazji wzmocnienia wizerunku pracodawcy, zwolnić się z obowiązku założenia PPK” – wyjaśnia Jacek Treumann, członek zarządu Esaliens Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

Reforma rządowa zakłada, że każdy pracownik w wieku 19-55 lat będzie automatycznie zapisywany do PPK, by co miesiąc wraz ze swoim pracodawcą odkładać składki na przyszłą emeryturę. Sam będzie wpłacał równowartość minimum 2% podstawy składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Pracodawca pokryje 1,5% i dodatkowo otrzyma dofinansowanie z Funduszu Pracy w wysokości 0,5%. Ze strony osoby zatrudnionej uczestnictwo w PPK ma być dobrowolne. Będzie można od niego odstąpić, składając stosowne pismo w ciągu 3 miesięcy od dołączenia. Według planów na emerytury ma również dołożyć się Państwo - pracownicy mają otrzymać do swojego PPK 250 zł na powitanie oraz 240 zł po każdym roku oszczędzania.

PPE funkcjonuje dziś na rynku jako rozwiązanie dodatkowe. To element trzeciego filaru systemu emerytalnego, podlegający rejestracji i nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. W jego ramach pracownicy oraz pracodawcy również co miesiąc odkładają składki na przyszłą emeryturę. Wyróżniają je, jak pozostałe formy prywatnego oszczędzania na emeryturę, liczne przywileje podatkowe dotyczące zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Składki są zwolnione z obowiązkowych danin na ubezpieczenie społeczne. Poza tym koszty prowadzenia programu są dla pracodawcy kosztem uzyskania przychodu. Z kolei pracownicy po osiągnięciu 60. roku życia mogą wypłacić zgromadzone środki bez konieczności odprowadzenia podatku od zysków w wysokości 19%. Na oszczędzaniu w ramach Pracowniczego Programu Emerytalnego może również skorzystać rodzina pracownika – zgromadzone środki podlegają bowiem dziedziczeniu i w dodatku są zwolnione z podatku od spadków i darowizn.



Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl